Home Jr. Sr. High School Athletics BNFF vs. Lincoln Pius X Swim Meet

BNFF vs. Lincoln Pius X Swim Meet

Girls

Beatrice/Norris/Fairbury/Freeman 94
Lincoln Pius X                              83

Boys

Beatrice/Norris/Fairbury/Freeman 99

Lincoln Pius X                              73


The girl’s team remains undefeated, and the boy’s came away with a secondary state qualifying time in the 200 free relay.   Lincoln Pius is always a strong team and a team with a lot of depth. They always seem to push our swimmers to do their best. Our swimmers really rallied around one another tonight and provided strong encouragement to the team.  Tonight was also our senior recognition night.  We honored 10 seniors. Each of them has been major contributors to the success of the team over the past 4 years.  From Beatrice: Hayden Stevens, Averi Kolb, Hannah Essink, from Fairbury: Mikwena Lierman, Camryn Wisnieski, Josi Mans, Briaunna Knothe, Norris: Noah Bratt, Crystal Craft, and Xander Nelson.  I am so proud of these athletes.  Many of them have been a member of our team for 4 years, many of them are state qualifiers, and all of them are well rounded students and athletes.  Their leadership, talent and support will be missed next year.  We wish them all the best in their futures.

Along with the boys 200 freestyle relay, we had 5 more state qualifying times, 30 personal best performances and 27 first and second place finishes. 

 State qualifiers include:

Boys 200 freestyle relay; Noah Pomajzl,  Reed Mueller, Ian Scheele, Isaiah Jacobsen

Mikwena Lierman bettered her automatic time in the 50 Free and improved her 100 butterfly qualifying time.

Mikya Lierman improved her 50 freestyle secondary state qualifying time, she less than 4 tenths from an automatic state qualifying time.

Crystal Craft had a secondary state qualifying time in the 100 breaststroke

The girl’s 200 medley relay; Josi Mans, Crystal Craft, Mikwena Lierman and Mikya Lierman, improved their secondary state qualifying time.

First Place finishes

Girl’s 200 medley relay; Josi Mans, Crystal Craft, Mikwena Lierman, and Mikya Lierman

Crystal Craft- 200 individual medley

Mikwena Lierman- 50 freestyle and 100 butterfly

Camryn Wisnieski – diving

Girls 200 freestyle relay; Mikya Lierman, Crystal Craft, Laci Havlat, Mikwena Lierman

Laci Havlat- 500 freestyle

2nd Place Finishes

Boy’s Medley relay; Ian Scheele, Reed Mueller, Cole Rogge, and Isaiah Jacobsen

Laci Havlat- 200 freestyle

Cole Rogge- 200 freestyle

Reed Mueller- 200  individual medley and 100 breaststroke

Mikya Lierman- 50 freestyle and 100 freestyle

Lily Davis- diving

Callum Olmer- diving

Isaiah Jacobsen- 100 butterfly

Boys 200 freestyle relay; Noah Pomajzl, Reed Mueller, Ian Scheele, Isaiah Jacobsen

Ericka Kroeker- 500 freestyle

Josi Mans – 100 backstroke

Ian Scheele- 100 backstroke

Crystal Craft- 100 breaststroke

Girl’s 400 freestyle relay; Laci Havlat, Jaidyn Vanschoiack, Averi Kolb, Josi Mans

Boy’s 400 freestyle relay; Cole Rogge, Noah Bratt, Kolton Kirchhoff,  and Noah Pomajzl

Personal Best Performances:

 Levi Puchalla- 200 freestyle

Maya Hutzler- 200 individual medley- 100 freestyle

Reed Mueller- 200 individual medley- 100 breaststroke

Mackenzie Riesen- 50 freestyle and 100 freestyle

Lily Davis- 50 freestyle

Ericka Kroeker- 50 freestyle

Dalaney Biesecker- 50 freestyle and 100 freestyle

Mikya Lierman- 50 freestyle and 100 freestyle

Isaiah Jacobsen- 50 freestyle and 100 butterfly

Ian Scheele- 50 freestyle

Noah Bratt – 50 freestyle and 100 freestyle

Jessica Craft- 100 freestyle

Ava Bolli- 100 freestyle

Allison Ford- 100 freestyle

Noah Pomajzl- 50 freestyle

Hayden Stevens- 100 freestyle

Laci Havlat- 500 freestyle

Ericka Kroeker- 500 freestyle

Ben Maendele- 100 backstroke

Aly Kuzelka- 100 Breaststroke

Maddie Nielsen- 100 breaststroke

Callum Olmer- 100 breaststroke

Next action for the team is the Elkhorn Invite.  Diving will be Friday, at 4:00PM.  Swimming will be on Saturday, girls’ swimming begins at 12:30 PM and boys at 2:30PM.  They are not allowing spectators at this meet.  Monday, the 8th we have our last home dual against South Sioux City.  Swimming will be at 4:00, no diving.