Chuck Moore Court Dedication

Fairbury Public Schools is naming the high school gymnasium playing floor for long time and retired basketball coach Chuck Moore who coached boys basketball at Fairbury High for 23 years. He led the Jeffs to State Championships in 1971, 1973, 1978 and a runner-up in 1983.

CHUCK MOORE COURT will be officially dedicated on Friday October 8th.  The general public and past players are invited to an open house at the school’s gymnasium from 4:00-5:30 pm. The dedication will be followed by the Fairbury Jeffs vs Lincoln Christian football game at the Fairbury Athletic Complex. The Booster Club is hosting a tailgate prior to the game. Please spread the word about this well-deserved recognition and mark your calendar for the event.

The Senior players on the 1971 State Championship team wanted this honor for him and says so much about why we will forever celebrate the game of basketball at the FHS gymnasium on CHUCK MOORE COURT.  Naming the court for Coach Moore expresses The Fairbury Public Schools Board of Education and past players gratitude to this very special Jeffs coach.

Chuck Moore’s coaching career spanned 50 years including basketball, track & field, football, and wrestling.  Coach Moore’s boys basketball coaching record at Fairbury was 310-190 over a 23 year period (1969-1992).  He was 13-3 at State (a perfect 8-0 at Pershing Auditorium) during that time winning 6 District and 9 Conference titles.

In 2003 the Moores (primarily Coach Moore’s wife Sharon) were instrumental in heading up a five-year private fund-raising effort to build the $1.6 million Fairbury Athletic Complex which houses the football stadium/track facility.  

Chuck and Sharon Moore stand in front of the site of the future Fairbury Athletic Complex. (Robert Becker)

 

Chuck Moore Career Honors

  • 1978 District Basketball Coach of the Year
  • 1989 Girls Track & Field Coach of the Year
  • 1997 Coach of Nebraska High School Sports Hall of Fame inductee Bob Siegel
  • 1997 Nebraska High School Sports Hall of Fame Silver Anniversary Team – 1973 State Championship Team
  • 2007 Ed Johnson/Mike Heck Award for significant contributions made to high school basketball
  • 2011 Inducted into the Nebraska High School Sports Hall of Fame as a coach
  • 2013 Inducted into the National High School Athletic Coaches Association Hall of Fame
  • 2020 Nebraska High School Sports Hall of Fame Golden Anniversary Team – 1971 State Championship Team

Homecoming Pep Rally and Candidates

Leading the homecoming festivities for the 2021-22 school year, the student council sponsored a pep rally where the class representatives and homecoming royalty candidates were announced.

2021-22 Class representatives are:

Freshman:  Drew Watson and Karelin Deras

Sophomore:  Blake Starr and Madi Ohlde

Junior: Brenden Runge and Emily Woosley

The 2021-22 Homecoming Royalty Candidates are:

Rorik Blatny and Jamie Junker, Zane Grizzle and Jami Mans, Alex Buxton and Brooke Schmidt, Ethan Smith and Alissa York, and Braden Suey and Anna York.

FHS Alumni Questionnaire!

Once a Jeff, always a Jeff!
We are interested in gaining information on graduates of Fairbury High School to share with current students.  We want to learn what the alumni of our school are doing and where they are! This is a great way to share your accomplishments, big and small, and show your Jeff Pride!
We look forward to hearing from you.
Thanks for your time!

BNFF Girls and Boys Swim Team Impresses at River Cities Conference Meet

Girls-River Cities Conference Champions
Boys-River Cities Conference Runner-ups

Beatrice/Norris/Fairbury/Freeman girls swim team kept their winning streak alive Feb. 12 and 13th at Ralston High School. Their win comes behind an undefeated dual season. The boy’s team took second place, behind Skutt Catholic.  A few weeks ago, we did not have a conference meet to compete in.  Since Beatrice joined the Trailblazer conference, it left the swimming and diving program without a conference.  We found this out a couple weeks ago.  We were worried that our athletes would not be able to compete for the last time for state cuts.  The Beatrice AD tried to find a conference meet for us to join.  It took the coaches of the River Cities Conference to fight for our team to remain a part of the River Cities Conference for swimming and diving.  Having coached for 25 years, our conference has always been at Ralston High School.  The coaches and athletes from all teams are kind of like family, we look out for one another.  

Each of them tried to convince their athletic directors to let us remain a River Cities Conference member for swimming.  We cannot thank them enough for thinking not only of their own athletes, but of those of the Beatrice/Norris/Fairbury/Freeman swim and dive team.  We are all each other’s competition, but what is important, is that the athletes are able to compete and qualify for state.  And having 13 new state cuts at this meet, is proof that we needed to be at this conference meet! At this time of the season, we always worry, did we work hard enough in practice, did we work too hard, are we rested enough to compete well… I believe we accomplished all of these things that helped us this weekend.

It has been 18 years since we have taken home the girl’s championship trophy.  There were always those strong teams, like  Omaha Duschene, Skutt Catholic, and Ralston, that always seemed to pull away from us at the end of the meet. Today was different.  Our athletes were determined to change that record. We were focused on finishing each race with a personal best performance. We are so proud of how they worked together as a team and supported each other.  It has been 6 years since the boys have brought home the runner up trophy.

Each of the swimmers and divers, knew that every point they earned was one point closer to taking home the championship.  This meet took everyone to do their best, which I believe we accomplished.  Our captains, Mikwena Lierman, Bri Knothe, and Crystal Craft, along with many other team members were at the end of every race they were not competing in and cheering everyone on to do their best.   We had 32 personal best performances, 13 state cut times and 36 top 6 finishes.

This season has been one of some ups and downs for the team, we have had to deal with weather, Covid, and personal struggles.  But, through all that, they persevered.  This group is one I will always cherish.  I am also very lucky to have an amazing coaching staff to help with the team.  Dina Sheele, has been a tremendous asset to this team for the past 8 years.  She is knowledgeable and knows what we need to focus on to push and improve our swimmers.  I was also lucky, in mid season, to hire another assistant coach.  Former BNFF swimmer, state qualifier and former school record holder, Lexi (Arena) Ahrens, moved back to town and accepted the job.  She has added a great deal to our team as well.  

First place medal winners:

  • Mikwena Lierman -50 freestyle

2nd place medal winners:

  • Lily Davis – diving
  • Girls 200 Medley relay: Josi Mans, Crystal Craft, Mikwena Lierman, Mikya Lierman
  • Mikwena Lierman- 100 butterfly
  • Josi Mans- 100 backstroke
  • Girls 400 freestyle relay: Mikwena Lierman, Laci Havlat, Josi Mans, Mikya Lierman
  • Boys 400 freestyle relay: Noah Pomajzl, Noah Bratt, Kolton Kirchhoff, Cole Rogge

3rd place medal winners:

  • Camryn Wisneiski- diving
  • Mikya Lierman- 100 freestyle and 100 freestyle
  • Cole Rogge- 100 backstroke 

4th place finishes:

  • Boys Medley relay: Ian Scheele, Reed Mueller, Cole Rogge, Isaiah Jacobsen

6th place finishes;

  • Josi Mans- 100 freestyle
  • Cole Rogge- 200 freestyle

State qualifying times:

  • Mikwena Lierman had an automatic state qualifying time in the 100 freestyle and improved her secondary time in the 100 butterfly
  • Josi Mans had a secondary state qualifying time in the 100 freestyle and 100 backstroke
  • Mikya Lierman had a secondary state time in the 100 freestyle
  • Lily Davis improved her state diving qualifying score
  • Girls 200 Medley relay had an automatic state qualifying time;  Josi Mans, Crystal Craft, Mikwena Lierman, Mikya Lierman
  • Boys 200 Medley relay had a secondary state qualifying time: Ian Scheele, Reed Mueller, Cole Rogge, Isaiah Jacobsen
  • Girls 400 free relay had an automatic time; Mikwena Lierman, Laci Havlat, Josi Mans, Mikya Lierman

Personal Best Performances

  • Lily Davis- Diving
  • Cole Rogge- 200 freestyle and 100 backstroke
  • Mikya Lierman- 100 freestyle
  • Josi Mans- 100 freestyle- 100 backstroke
  • Mikwena Lierman – 100 freestyle

We will have quite a few state swimmers and divers this year.  We can’t wait to see what they all will accomplish that the state meet.  State is Feb. 25-diving, Feb. 26 swimming prelims, Feb. 27 swimming finals.

Fairbury State Swimming and Diving qualifiers 

  • Lily Davis, Freshman-Diving
  • Camryn Wisnieski , Senior-Diving
  • Mkwena Lierman, Senior-50 freestyle, 100 freestyle, 100 butterfly, 200 medley relay, 200 freestyle relay, and 400 freestyle relay
  • Josi Mans, Senior-100 backstroke, 100 freestyle, 200 medley relay, 200 freestyle relay, 400 freestyle relay
  • Mikya Lierman, Sophomore-50 freestyle, 100 freestyle, 200 medley relay, 200 freestyle relay, 400 freestyle relay
  • Cole Rogge, Freshman- Alternate: 200 medley relay, 200 freestyle relay

How to Purchase a 2021 TRAIL Yearbook

ONLINE PURCHASING AVAILABLE USING THE LINKS BELOW:

For a personalized name stamp on the front cover for $60:

(Be sure to add how your want the name to appear on the book in the ADDRESS 2 Field)

CLICK HERE TO ORDER A YEARBOOK WITH PERSONALIZATION

———————————————————————————————————————————–

For a book without a personalized name stamp for $55:

CLICK HERE TO ORDER A YEARBOOK WITHOUT PERSONALIZATION

BNFF Swim Team Competes in Elkhorn Invitational

The Beatrice/Norris/Fairbury/Freeman Swim and dive team competed in the Elkhorn Invitational.  Mother Nature, again had to play a role in determining our team’s success at the meet.   With the unpredictable weather, we took less than half of the team to this meet.  The competition at this meet helps us to prepare for the River Cities Conference Meet, next week. All  of the teams in which we will compete against next weekend were at this meet.   Many of the top swimmers in the state were competing .  Our goal was to come away with some improvements in our state qualifying times,  new state times and improved personal best performances.  We were very proud of how well this small group 11 girls and 8 boys worked together and cheered each other on at this meet.  The Beatrice/Norris/Fairbury/Freeman girls team, took second place out of 9 teams, behind a very strong and competitive Elkhorn/Elkhorn South team.  Our 8 boys finished in 7th place.  Creighton Prep took home first in the boys division.

Improvements in state qualifying times were:

  • Girls 200 Medley Relay bettered their automatic state qualifying time; Josi Mans, Crystal Craft, Mikwena Lierman, Mikya Lierman
  • Mikwena Lierman bettered her automatic state qualifying time in the 50 freestyle.
  • Girl’s 200 freestyle relay team improved their secondary state time; Laci Havlat, Crystal Craft, Mikya Lierman, Mikwena Lierman
  • Crystal Craft improved her secondary state qualifying time in the 100 breaststroke

Top 6 finishes:

2nd place:

  • Girls 200 Medley relay; Josi Mans, Crystal Craft, Mikwena Lierman, Mikya Lierman
  • Mikwena Lierman -50 Freestyle

4th place

  • Mikwena Lierman- 100 butterfly
  • Girls 200 freestyle relay; Laci Havlat, Crystal Craft, Mikya Lierman, Mikwena Lierman

5th plac

  • Josi Mans- 100 backstroke
  • Crystal Craft- 1-breaststroke

6th place

  • Lily Davis – diving
  • Callum Olmer – diving

Personal best performances were:

  • The Boys 200 medley relay team continues to drop time, and are only .69 seconds from qualifying it for state; Ian Scheele, R   eed Mueller, Cole Rogge, Isaiah Jacobsen
  • Averi Kolb- 200 individual medley
  • Jaidyn Vanschoiack- 200 individual medley
  • Linnea Edeal- 50 freestyle
  • Ian Scheele- 200 individual medley and 100 backstroke
  • Reed Mueller- 200 individual medley
  • Noah Bratt- 50 freestyle and 100 freestyle
  • Kolton Kirchhoff- 50 freestyle and 100 backstroke

On Monday, Feb. 8 we have our last home dual against South Sioux City. Swimming will begin at 4:00 PM.  The River Cities Conference is on  the 5th and 6th of Feb.  Diving in on Friday and swimming on Saturday.   The coaches; Dina Scheele and Lexi Ahrens and myself are extremely proud of our team this year.  They have dealt with so many changes this year, but have all kept focused on their individual and the team goals.  Both the girls and boys have the potential to come away with the conference Championship this year! 

Results – Fete Fling Invitational – Women’s Session

Results – Fete Fling Invitational – Boy’s Session

BNFF vs. Lincoln Pius X Swim Meet

Girls

Beatrice/Norris/Fairbury/Freeman 94
Lincoln Pius X                              83

Boys

Beatrice/Norris/Fairbury/Freeman 99

Lincoln Pius X                              73


The girl’s team remains undefeated, and the boy’s came away with a secondary state qualifying time in the 200 free relay.   Lincoln Pius is always a strong team and a team with a lot of depth. They always seem to push our swimmers to do their best. Our swimmers really rallied around one another tonight and provided strong encouragement to the team.  Tonight was also our senior recognition night.  We honored 10 seniors. Each of them has been major contributors to the success of the team over the past 4 years.  From Beatrice: Hayden Stevens, Averi Kolb, Hannah Essink, from Fairbury: Mikwena Lierman, Camryn Wisnieski, Josi Mans, Briaunna Knothe, Norris: Noah Bratt, Crystal Craft, and Xander Nelson.  I am so proud of these athletes.  Many of them have been a member of our team for 4 years, many of them are state qualifiers, and all of them are well rounded students and athletes.  Their leadership, talent and support will be missed next year.  We wish them all the best in their futures.

Along with the boys 200 freestyle relay, we had 5 more state qualifying times, 30 personal best performances and 27 first and second place finishes. 

 State qualifiers include:

Boys 200 freestyle relay; Noah Pomajzl,  Reed Mueller, Ian Scheele, Isaiah Jacobsen

Mikwena Lierman bettered her automatic time in the 50 Free and improved her 100 butterfly qualifying time.

Mikya Lierman improved her 50 freestyle secondary state qualifying time, she less than 4 tenths from an automatic state qualifying time.

Crystal Craft had a secondary state qualifying time in the 100 breaststroke

The girl’s 200 medley relay; Josi Mans, Crystal Craft, Mikwena Lierman and Mikya Lierman, improved their secondary state qualifying time.

First Place finishes

Girl’s 200 medley relay; Josi Mans, Crystal Craft, Mikwena Lierman, and Mikya Lierman

Crystal Craft- 200 individual medley

Mikwena Lierman- 50 freestyle and 100 butterfly

Camryn Wisnieski – diving

Girls 200 freestyle relay; Mikya Lierman, Crystal Craft, Laci Havlat, Mikwena Lierman

Laci Havlat- 500 freestyle

2nd Place Finishes

Boy’s Medley relay; Ian Scheele, Reed Mueller, Cole Rogge, and Isaiah Jacobsen

Laci Havlat- 200 freestyle

Cole Rogge- 200 freestyle

Reed Mueller- 200  individual medley and 100 breaststroke

Mikya Lierman- 50 freestyle and 100 freestyle

Lily Davis- diving

Callum Olmer- diving

Isaiah Jacobsen- 100 butterfly

Boys 200 freestyle relay; Noah Pomajzl, Reed Mueller, Ian Scheele, Isaiah Jacobsen

Ericka Kroeker- 500 freestyle

Josi Mans – 100 backstroke

Ian Scheele- 100 backstroke

Crystal Craft- 100 breaststroke

Girl’s 400 freestyle relay; Laci Havlat, Jaidyn Vanschoiack, Averi Kolb, Josi Mans

Boy’s 400 freestyle relay; Cole Rogge, Noah Bratt, Kolton Kirchhoff,  and Noah Pomajzl

Personal Best Performances:

 Levi Puchalla- 200 freestyle

Maya Hutzler- 200 individual medley- 100 freestyle

Reed Mueller- 200 individual medley- 100 breaststroke

Mackenzie Riesen- 50 freestyle and 100 freestyle

Lily Davis- 50 freestyle

Ericka Kroeker- 50 freestyle

Dalaney Biesecker- 50 freestyle and 100 freestyle

Mikya Lierman- 50 freestyle and 100 freestyle

Isaiah Jacobsen- 50 freestyle and 100 butterfly

Ian Scheele- 50 freestyle

Noah Bratt – 50 freestyle and 100 freestyle

Jessica Craft- 100 freestyle

Ava Bolli- 100 freestyle

Allison Ford- 100 freestyle

Noah Pomajzl- 50 freestyle

Hayden Stevens- 100 freestyle

Laci Havlat- 500 freestyle

Ericka Kroeker- 500 freestyle

Ben Maendele- 100 backstroke

Aly Kuzelka- 100 Breaststroke

Maddie Nielsen- 100 breaststroke

Callum Olmer- 100 breaststroke

Next action for the team is the Elkhorn Invite.  Diving will be Friday, at 4:00PM.  Swimming will be on Saturday, girls’ swimming begins at 12:30 PM and boys at 2:30PM.  They are not allowing spectators at this meet.  Monday, the 8th we have our last home dual against South Sioux City.  Swimming will be at 4:00, no diving.  

Translate »
strivor