Home Jr. Sr. High School Activities Swimming and Diving Team Competes in Dual

Swimming and Diving Team Competes in Dual

Girls:

Beatrice/Norris/Fairbury/Freeman    106
Hastings                                                 69

Boys:

Beatrice/Norris/Fairbury/Freeman      83

Hastings                                                 83

The Beatrice/Norris/Fairbury/Freeman Swim and Dive team competed against Hastings this evening.

Hastings has both a strong boys and girls team.  We had been looking forward to having some strong competition to push some of our athletes.  We were very pleased to come away with a win for the girls, and for the boys to have tied with Hastings.  Our athletes have been working hard in practices and it is showing in their performances in the meets.  Hayden Stevens had a qualifying score for state diving.  Callum Olmer improved his qualifying score for state diving.  Mikwena Lierman improved her automatic state qualifying time in the 50 freestyle and improved her secondary state qualifying time in the 100 butterfly.  The Girl’s 400 free relay improved their secondary state qualifying time.  Members of that relay team were, Mikya Lierman, Laci Havlat, Josi Mans and Mikwena Lierman.

1st place finishes

  • Mikwena Lierman 50 Freestyle- 100 butterfly
  • Isaiah Jacobesen-50 freestyle
  • Camryn Wiesnieski- Diving
  • Callum Olmer – diving
  • Cole Rogge- 100 butterfly
  • Laci Havlat- 100 Freestyle
  • Maddie Nielsen -500 Freestyle
  • Kolton Kirchhof – 500 Freestyle
  • Reed Mueller- 500 Freestyle
  • Girls 200 Free relay: Mikya Liermaan, Crystal Craft, Laci Havlat, Mikwena Lierman
  • Ian Scheele- 100 backstroke
  • Jaidyn Vanschoiack- 100 breaststroke
  • Girls 400 free relay- Laci Havlat, Mikya Lierman, Josi Mans, Mikwena Lierman
  • Boys 400 free relay- Reed Mueller, Kolton Kirchhoff, Levi Puchalla, Noah Pomajzl

2nd Place finishes

  • Girls 200 Medley Relay Medley- Jaidynn Vanschoiack, Crystal Craft, Linnea Edeal, Josi Mans
  • Mikya Lierman – 100 Freestyle
  • Hayden Stevens – Diving
  • Ericka Kroeker- 500 freestyle
  • Boys 200 free relay- Noah Pomanzl, Cole Rogge, Isaiah Jacobsen, Ian Scheele
  • Boys Medley relay, Ian Scheele, Reed Mueller, Cole Rogge, Isaiah Jacobsen

We also had many of the swimmers perform their best times this evening. Those include:

  • Laci Havlat                             200 Individual Medley
  • Noah Bratt                             200 Individual Medley
  • Jaidyn Vanschoiack                    50 Freestyle
  • Aly Kuzelka                            50 Freestyle and 100 Breaststroke
  • Mackenzie Riesen                     50 Freestyle
  • Noah Pomajzl                          50 Freestyle and 100 Backstroke
  • Kolton Kirchhof                        50 Freestyle and 500 Freestyle
  • Lily Davis                              Diving
  • Callum Olmer                           Diving
  • Hayden Stevens                         Diving
  • Xander Nelsen                                Diving
  • Cole Rogge                              100 Butterfly
  • Jessica Craft                            100 Butterfly
  • Maddie Nielsen                          500 Freestyle and 100 Breaststroke
  • Erika Kroeker                            500 Freestyle
  • Katie Malina                             500 Freestyle
  • Reed Mueller                            500 Freestyle
  • Ava Bolli                                 100 Backstroke
  • Alayna Elwood                           100 Breaststroke

The team competes at home against South Sioux City on Thursday,, Jan. 14th.  The meet will begin at 4:00 with swimming.  We will have the Skutt diving meet on Friday, and the Skutt swimming invitational on Sat., Jan. 16th.

Click for Results of the Meet